Перейти до основного вмісту

 Коли ми проводимо журналістські розслідування забуваємо про все крім головної мети. Часто, навіть забуваємо про власну безпеку.

У 2014-2016 роках коли бурштинова війна була в самому розпалі, а через масоване вторгнення  на Донбас про цю трошки «забули». Нашою задачею було винайти головних фігурантів та  основних замовників і, водночас, нищивників Поліських ландшафтів серед працівників правоохоронної системи.

Це взагалі дика історія: спочатку ми стали свідками перепродажу «рабів-старателей», пізніше, коли звернулись до відділку поліції я стала заручником на декілька годин, можливо, було б  і довше та, мої колеги мали менше досвіду у подібних ситуаціях. Нам потрібна була допомога поліції у виконанні службових завдань. На той момент всі поліцейські Сарненського відділку – відмовились нас супроводжувати. Натомість, аби виправити прикрий інцидент зі мною, та домовитись про не написання заяви про злочин керівництво МВС області запросило нашу групу на інтерв’ю. Кепське було інтерв’ю насправді… Після цього до нас приставили «хвіст».

На той момент ми робили короткі публікації щодо нашого розслідування. Одна з них зацікавила головне управління СБУ. Вони запропонували співпрацю. Так ми стали виконувати негласні слідчі дії.

Наступного разу ми вже розуміли, що ситуація складніша ніж ту про яку ми мали попередню інформацію і вже були більш підготовані.

 У Рівному ми познайомились із тоді  із заступником прокурора Андрієм Боровиком. Він повідомив, що всіляко буде сприяти нашому розслідуванню. Ми зробили з ним розгорнуте інтерв’ю: говорили про складну роботу прокуратури, про складнощі з бурштино-добувачами, про його роботу. Ми так і не змогли поспілкуватись із прокурором області. В службі безпеки України області деякі співробітники були дуже проти наших інтерв’ю – навіть з працівником відділу комунікацій. Так у них налагоджена комунікація між підрозділами...

Ми весь час були в напрузі працюючи в Рівненькому поліссі, нам доводилось виїзжати у сусідню область для відпочинку. Зупинялись не в готелях. Постійно їздили у супроводі власної охорони. Змінювали автівки.

Водночас, ми брали інтерв’ю у екологів, митників, правоохоронців. Ми хотіли зрозуміти рівень небезпеки для природи і суспільства який наносить спрага до швидкої наживи. Це шалені статки не тільки для окремо взятої області, а й для всієї України взагалом. 

Ще треба розуміти, що бурштин там копають усі. В поліції, наприклад, є відпрацьована схема по рейдам: копачів повідомляють про рейд, вилучають водяні помпи (на вигляд як генератор), доставляють їх у відділок на зберігання, а вже за день «продають» назад власникам.

Крім того, до місця видобутку так просто не дістатись – навколо є приватна охорона із серйозним озброєнням.

За нічні рейди, які ми виконували, мали змогу зафіксувати роботу складної техніки для підготовки поля (викопували обвідні канали для води, щоб можна було працювати помпами). У цих питаннях постійно був на зв’язку заступник прокурора Боровик. З його слів, він давав команду на термінове вирішення цих питань. Як нам тепер зрозуміло, команди були не для правоохоронців, а шоу для нас.  

Коли ми зафіксували передачу коштів за продаж «рабів-копачів» він навіть прийняв у нас заяву про скоєння злочину. Але справі руху не дав. 

Весь час, який ми присвячували розслідуванню ми перевіряли кожного героя у цій справі.  Вивчили ієрархію з продажу бурштину-серцю та схеми вивезення з України. Дістались у саме лігво копачів.

Наша команда дізнались, про єдине підприємство ДП «Бурштин Україна» яке має ліцензію на видобуток і продаж. Але підприємство давно не займається видобутком – не вигідно. Про війни різних бандитських угрупувань, про постійну конкуренцію з Житомирською областю за право першими продати.

Таким чином зібраний матеріал ліг в основу у подальші дії з боку держави. Кардинальні зміни у керівництві правоохоронної  системи та арешт ключових героїв дало змогу на деякий час покласти край міжусобицям. 

На сьогоднішній день досі тривають суди над колишніми працівниками прокуратури, поліції та старателями.

Після шаленої крадіжки з кабінету слідчого головного управляння МВС області – вилучене каміння зберігають у банківських сейфах.

На третину зменшилась кількість «чорного» видобутку бурштину. Деякі громади зобов’язали до відновлення спаплюжених територій.


Популярні дописи з цього блогу

  Кагарлик. Місцевий суд. От люблю я ці посиденьки по-домашньому. Коли один одного знають. На дверях судді папірець зазначаючий, що суддя у нарадчій кімнаті, а з-за дверей лунає хохот і за секунду виходить натовп. Коли у засіданні прокурор тихенько клопоче судді про перерву, бо вже розпочинається інше засідання у її колеги.. і взагалі, сьогодні мені там тільки кави не вистачало і попкорну, бо було "кіно". Отже, справа за статею 190 ч. 2 ККУ на лаві підсудних двоє. Обидва громадяни Узбекистану. За матеріалами справи, що оголошувала суддя, ці двоє стали зв'язковою ланкою афери з "нічних дзвінків" про те, що син чи дочка в лікарні, поліції, дтп (потрібне підкреслити). Кажуть, що не винні, прокурор сміється. Адвокат з БПД, йому трішки байдуже. Підсудні невгамовні, їм важко зрозуміти нашу судову систему. А от потерпілі судовими засіданнями нехтують, хоча ціна питання там тисячі доларів, що для пенсіонерів чималі кошти. На сьогодні ознайомились з першим томом справи і...
  Думала розказати як доказати у суді, що куплений товар навіть після рекламації може підлягати 100 % поверненню коштів. Та, це якось нудно. Тому, розкажу про шахрайства. Шахрайства бувають різні та зазвичай вони всі мають фінансову складову. Розкажу про побутові. Одного разу розбирала схему коли шахрайка з фейковим інтернет магазином пропонувала "жертвам" сплатити кошти у реальний інтернет магазин в якому вона придбала шубку. Врешті, винуватицею мала б стати реальна продавчиня, яка і не здогадувалась про схему. Таке шахрайство не надто популярне бо, тут невеликі кошти і реальна продавчиня може "закласти" при порушенні справи. А от побутові шахрайства на мільйони виглядають більш цікавими. Тут одночасно в схемі грає декілька осіб. Кінцевою жертвою зазвичай виступає "зв'язковий" той, хто знайомить усіх з головним шахраєм користуючись своєю репутацією і становищем. Проблема в тому, що особа до останнього може не розуміти як так сталося. Врешті втрачає ...
  Про суд в Одесі. -"Опачки, а шо тут відбувається?"- так здивувались адвокати сторони захисту коли до зали суду через конвойні двері зайшов адвокат БПД. Цей адвокат, побачивши захисників за договором втік через ті ж двері, що і зайшов з вигуками до судді " клієнт від мене відмовився". Потім була швидка допомога лікарям якої було наказано виконувати вказівки заступника слідчого управління. Та й погрози самого заступника захисникам обвинуваченого. Справи коли призначають (!) "вбивцю" відпрацьована схема у резонансах. Марина Ильяшенко Katinka Bobrovskaya #porschepanamera #одеса #бізнес