Перейти до основного вмісту

 Коли ми проводимо журналістські розслідування забуваємо про все крім головної мети. Часто, навіть забуваємо про власну безпеку.

У 2014-2016 роках коли бурштинова війна була в самому розпалі, а через масоване вторгнення  на Донбас про цю трошки «забули». Нашою задачею було винайти головних фігурантів та  основних замовників і, водночас, нищивників Поліських ландшафтів серед працівників правоохоронної системи.

Це взагалі дика історія: спочатку ми стали свідками перепродажу «рабів-старателей», пізніше, коли звернулись до відділку поліції я стала заручником на декілька годин, можливо, було б  і довше та, мої колеги мали менше досвіду у подібних ситуаціях. Нам потрібна була допомога поліції у виконанні службових завдань. На той момент всі поліцейські Сарненського відділку – відмовились нас супроводжувати. Натомість, аби виправити прикрий інцидент зі мною, та домовитись про не написання заяви про злочин керівництво МВС області запросило нашу групу на інтерв’ю. Кепське було інтерв’ю насправді… Після цього до нас приставили «хвіст».

На той момент ми робили короткі публікації щодо нашого розслідування. Одна з них зацікавила головне управління СБУ. Вони запропонували співпрацю. Так ми стали виконувати негласні слідчі дії.

Наступного разу ми вже розуміли, що ситуація складніша ніж ту про яку ми мали попередню інформацію і вже були більш підготовані.

 У Рівному ми познайомились із тоді  із заступником прокурора Андрієм Боровиком. Він повідомив, що всіляко буде сприяти нашому розслідуванню. Ми зробили з ним розгорнуте інтерв’ю: говорили про складну роботу прокуратури, про складнощі з бурштино-добувачами, про його роботу. Ми так і не змогли поспілкуватись із прокурором області. В службі безпеки України області деякі співробітники були дуже проти наших інтерв’ю – навіть з працівником відділу комунікацій. Так у них налагоджена комунікація між підрозділами...

Ми весь час були в напрузі працюючи в Рівненькому поліссі, нам доводилось виїзжати у сусідню область для відпочинку. Зупинялись не в готелях. Постійно їздили у супроводі власної охорони. Змінювали автівки.

Водночас, ми брали інтерв’ю у екологів, митників, правоохоронців. Ми хотіли зрозуміти рівень небезпеки для природи і суспільства який наносить спрага до швидкої наживи. Це шалені статки не тільки для окремо взятої області, а й для всієї України взагалом. 

Ще треба розуміти, що бурштин там копають усі. В поліції, наприклад, є відпрацьована схема по рейдам: копачів повідомляють про рейд, вилучають водяні помпи (на вигляд як генератор), доставляють їх у відділок на зберігання, а вже за день «продають» назад власникам.

Крім того, до місця видобутку так просто не дістатись – навколо є приватна охорона із серйозним озброєнням.

За нічні рейди, які ми виконували, мали змогу зафіксувати роботу складної техніки для підготовки поля (викопували обвідні канали для води, щоб можна було працювати помпами). У цих питаннях постійно був на зв’язку заступник прокурора Боровик. З його слів, він давав команду на термінове вирішення цих питань. Як нам тепер зрозуміло, команди були не для правоохоронців, а шоу для нас.  

Коли ми зафіксували передачу коштів за продаж «рабів-копачів» він навіть прийняв у нас заяву про скоєння злочину. Але справі руху не дав. 

Весь час, який ми присвячували розслідуванню ми перевіряли кожного героя у цій справі.  Вивчили ієрархію з продажу бурштину-серцю та схеми вивезення з України. Дістались у саме лігво копачів.

Наша команда дізнались, про єдине підприємство ДП «Бурштин Україна» яке має ліцензію на видобуток і продаж. Але підприємство давно не займається видобутком – не вигідно. Про війни різних бандитських угрупувань, про постійну конкуренцію з Житомирською областю за право першими продати.

Таким чином зібраний матеріал ліг в основу у подальші дії з боку держави. Кардинальні зміни у керівництві правоохоронної  системи та арешт ключових героїв дало змогу на деякий час покласти край міжусобицям. 

На сьогоднішній день досі тривають суди над колишніми працівниками прокуратури, поліції та старателями.

Після шаленої крадіжки з кабінету слідчого головного управляння МВС області – вилучене каміння зберігають у банківських сейфах.

На третину зменшилась кількість «чорного» видобутку бурштину. Деякі громади зобов’язали до відновлення спаплюжених територій.


Популярні дописи з цього блогу

  Чи може колишній прокурор бути вправним адвокатом? От у США щоб стати суддею потрібно мати досвід і адвоката, і прокурора. В Україні такої догми немає. Та й стають суддями у нас за іншим €$£ принципом. Але повернемося до питання про адвокатство. Поки я не є адвокатом можу триндіти про ці історії скільки завгодно)) А отже, один прокурор, який не справився з роботою в прокуратурі, вирішив, що він нев'єбенний адвокат і може порішати все. Ага.( За принципом роботи прокурорських. ) І нарішав: клієнт позбавлений майна на користь держави, та ще й винен коштів у розмірі позбавленого майна. Процес ще можна було б поправити в апеляції. Ну де там, новоспечений адвокат подав апеляшку в останній день, а на вінець ще й відкликав її. Офіційно. У підсумку: порушення закону "про адвокатуру і адвокатську діяльність", клієнт у розпачі, держава у прибутку. Чи то шось сталось у прокуратурі, чи прокуратура вирішила працювати за новим планом наповнення державного бюджету?
  Журналісти в кабінетах деяких посадовців творять дива. От, наприклад, вчора прокурор (в.о. головного в Обухові Київської області) стрімко зацікавився справою постраждалих. Хоча його підлегла "киця" відверто сміялась з них. А от начальник Обухівської поліції рази три наголосив, що мені дзвонити не буде але до понеділка вирішить питання постраждалих і перетелефонує їм, повідомить про результат. Хіба не лапа?! Під час збройної агресії РФ на території України на всю активізувались шахраї. БУДЬТЕ ОБЕРЕЖНІ!
  Про дівчинку, яка хотіла "дружити". Жила собі дівчинка, жила не бідувала, тільки друзів у неї не було. І не буде у неї ніколи друзів бо, жадібна вона дуже, особливо до чужих грошей. Левову частину свого життя дівчинка присвятила роботі із шахраями, спочатку їх ловила, тепер захищає. Ці товариші навчили дівчинку як маніпулювати людьми та прикидатись хорошою. Але ж нутрота завжди вилазить назовні. І придумала собі дівчинка образ серйозний, і стала розповідати всім про грандіозні плани на життя. Спочатку змінила місце проживання на столичне, бідувалась по найманим квартирам, дитинку кинула на батьків.. аж поки не зустріла собі чоловіка. Коли старша дитинка виросла до себе забрала, тепер подарунками свою непотрібність замолює, а дитинку як няньку використовує для меньшенького. Хоча, із меньшеньким у неї так само, стосунки не складаються. Бо, дівчинка зайнята "зароблянням" грошей. Доречі, дівчинці нормально приймати подарунки від усіх: хоча б шоколадку або каву, шампа...